Czym są badania nieniszczące?

Badania nieniszczące

Chcąc prowadzić działalność o charakterze produkcyjnym należy mieć na uwadze istotna rolę jaką pełnią także działania kontrolne, które mają istotną rolę w procesie produkcji. To one mają ocenić czy wykonany produkt spełnia normy i może być wprowadzony do obrotu. Nie zawsze jednak wykonanie takich badań będzie możliwe bez wykorzystania nowoczesnych technologii, dzięki którym nie dojdzie do naruszenia struktury produktu. Dlatego chcąc wykonać takie badania można zwrócić się do firmy Technic Control, która oferuje badania nieniszczące. 

Co to takiego badania nieniszczące? 

Pod pojęciem badań nieniszczących, które proponowane są przez Technic Control znajdują się takie metody badania obiektów, które pozwalają na ich sprawdzenie, kontrolę, wykrycie niedoskonałości w taki sposób, że nie będzie dochodziło do naruszenia struktury badanych produktów. Metody badań stosowane w tym przypadku chronią obiekty przed zniszczeniem, a jednocześnie pozwalają na ich właściwą ocenę. Firma Technic Control zajmująca się takimi badaniami posiada na tym polu wieloletnie doświadczenie i wykorzystuje różne techniki badań. Wśród tych najważniejszych znajdują się: 

Tych kilka typów badań sprawia, że w zależności od potrzeb i badanego obiektu można wybrać konkretną technikę i osiągnąć pozytywne efekty w zakresie oceny badanych materiałów. 

Badania wizualne VT

Badania wizualne VT mają za zadanie oceniać elementy badane gołym okiem. W grę wchodzi między innymi ocena złączy spawanych, gdzie specjaliści potrafią niezgodności wychwycić oglądając poszczególne elementy. Takie badania stosowane są do oceny konkretnych powierzchni poddawanych badaniu, które są widoczne na powierzchni. 

Zobacz także:  Jak wybrać korzystne oferty na rynku odzieży lekarskiej?

Badania magnetyczno-proszkowe MT

W badaniach magnetyczno-proszkowych wykonuje się badanie z pomocą fal elektromagnetycznych przy wykorzystaniu stosownych proszków uzyskać można natomiast wizualny efekt wykonywanych badań. To kolejny typ badań, który pozwala na dobrą ocenę złączy spawanych, 

Badania ultradźwiękowe UT

W przypadku tego typu badań można dokonywać oceny obiektu przez wykorzystanie fal ultradźwiękowych, które są do niego wprowadzane. Fale są odbijane przez nieciągłości materiałowe, rozpraszane po krawędziach. Można w ten sposób oceniać między innymi te elementy, które nie są prawidłowo wykonane wyłapując niedoskonałości takie jak pęknięcia, rozwarstwienia. 

Badania penetracyjne PT

Badania penetracyjne PT wykonywane przez Technic Control to badania, które mają za zadanie wykrywać niedoskonałości przez wprowadzanie do badanego produktu barwnych i fluorescencyjnych materiałów określanych jako penetranty. Wprowadzona ciecz będzie wykrywała niedoskonałości, sprawdza się między innymi w momencie, gdy trzeba określić niedoskonałości w rurach czy zbiornikach. 

Badania radiograficzne RT

Ostatni typ wykonywanych badań a mianowicie badania radiograficzne RT to wykorzystywanie promieniowanie X albo gamma przy badanym obiekcie. Wykorzystanie promieniowania pozwoli uzyskać obraz badanego obiektu, a wynik uzyskuje się w postaci radiogramu. Badania wykorzystuje się, by wykrywać niedoskonałości takie jak pęknięcia, pęcherze, wtrącenia, przyklejenia czy nieciągłości materiałów w badanych obiektach. 

Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Hydropiaskowanie - o czym mowa w praktyce?

Następny artykuł
badania badania ultradźwiękowe

Co to są badania badania ultradźwiękowe?

Zobacz też