Odbiór mieszkania od dewelopera powinien być przeprowadzony na spokojnie, trzymając emocje na wodzy. Warto też pomyśleć o skorzystaniu z pomocy fachowca, który na co dzień sprawdza nieruchomości pod kątem wad i usterek, aby uchronić swoich klientów przed dodatkowymi problemami i kosztami.
Co przyda się podczas odbioru technicznego mieszkania?
Do odbioru mieszkania należy się odpowiednio przygotować. Nie może zabraknąć prospektu informacyjnego, w którym znajdą się najważniejsze informacje o nieruchomości. Należy je porównać do tego, co rzeczywiście zostało wykonane przez dewelopera. Znaczenie ma stan techniczny budynku, standard wykończenia. Jeśli na podstawie umowy deweloperskiej się do czegoś zobowiązał, ale nie wywiązał się z tego, to musi ponieść konsekwencje. Wszystkie wady i usterki, niezgodności z prospektem należy zawrzeć w sporządzonym protokole odbioru mieszkania. Potrzebne będą także rzut i plan mieszkania. Zaleca się również przyjrzeć rzutowi wszystkich wykonanych instalacji. Z przydatnych narzędzi wymienić można przede wszystkim taśmę mierniczą, kątownik, dalmierz laserowy, aparat fotograficzny, ciężarek na sznurku, piłeczkę tenisową, zapalniczkę i latarkę.
Co ma szczególne znaczenie przy sprawdzaniu mieszkania?
Podczas inspekcji przy odbiorze technicznym mieszkania należy sprawdzić kąty proste za pomocą kątownika. Kolejną kwestią będzie suchość i grubość tynków. Na ścianach i suficie nie może być nierówności, przebarwień. Zawilgocenia wskazują na źle wykonany dach. Kolejną kwestią będą ościeżnice i drzwi. Wszystko musi działać prawidłowo. Jeśli będą jakieś uszkodzenia, pęknięcia lub zarysowania, to należy uznać to za defekty do poprawy. Nie można tolerować uszkodzonego parapetu. Nic też nie może być pobrudzone materiałami wykończeniowymi typu farba. Potem można przejść do sprawdzenia poprawności wykonania instalacji, ich właściwego rozmieszczenia. Grzejniki muszą być w odpowiednich miejscach i bezproblemowo działać. Zweryfikować należy również szczelność instalacji gazowej. Za pomocą próbnika sprawdza się przepływ prądu w gniazdkach elektrycznych.
Jakie są najczęściej wykrywane wady podczas odbioru mieszkania?
Bardzo ważne jest przyjrzenie się szybom w oknach, bo nierzadko są one porysowane. Częstym problemem jest także uszkodzenie parapetu. Należy traktować to jako wadę i wpisać do protokołu odbioru. Nie wolno też tolerować niskiej jakości wykończenia ścian. Brak kątów prostych, rysy, ubytki i pęknięcia stanowią problem i odpowiada za to deweloper. Bardzo często balustrady są źle wykonane, czego wiele osób nawet nie zauważa. Dużym problemem będzie także niewłaściwa wentylacja pomieszczeń. Trzeba wytknąć błędy projektowe lub wykonawcze i domagać się ich skorygowania. Niewyregulowane okna to kolejna wada, podobnie jak ich nieszczelność. Często można też spotkać się z cieknącymi kaloryferami. Należy wobec tego dokładnie sprawdzić instalację grzewczą. Każda niezgodność z projektem powinna zostać wpisana do protokołu odbioru technicznego mieszkania.
Dlaczego warto odebrać dom od dewelopera z inżynierem?
Nawet kupno mieszkania/domu od dewelopera pod klucz nie daje 100% gwarancji, że obiekt będzie wolny od wad i usterek. Niestety zdarzają się one bardzo często, dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie wszystkich pomieszczeń, instalacji, stolarki, elementów konstrukcyjnych. Zaleca się skorzystać z usług fachowca podczas przeprowadzania inspekcji. Godna polecenia będzie firma inżynierska Pewny Lokal. W jej przypadku można liczyć na doświadczonych profesjonalistów, którzy dysponują nowoczesnym sprzętem typu kamera termowizyjna. Znają normy i prawo budowlane oraz triki stosowane przez deweloperów, dzięki czemu nic nie umknie ich uwadze. Wskażą wady i usterki, które zostaną wpisane do protokołu odbioru.
Artykuł sponsorowany
Zobacz także:- Ile czasu trwa odbiór mieszkania od dewelopera?
- Zasady BHP podczas montażu paneli fotowoltaicznych
- Czym się zajmuje Urząd Dozoru Technicznego? Jakie przepisy regulują działania UDT w zakresie dozoru?
- Wypadek w drodze do pracy i z pracy – kiedy pracownik jest chroniony poza zakładem?
- Podstawowe zasady BHP na budowie