Co trzeba wiedzieć o szkoleniu BHP?

Każdy właściciel firmy jest zobowiązany do profilaktycznej ochrony zdrowia swoich pracowników. Dlatego organizowane są szkolenia BHP. Odbywają się one w czasie pracy pracownika, z oderwaniem od wykonywanych obowiązków. Oznacza to w skrócie, że szkolenia BHP organizowane są w dniu, kiedy pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Takie szkolenie jest obowiązkowe – zarówno okresowe, jak i wstępne. Nie można dopuścić do pracy pracownika bez dostatecznej znajomości przepisów, a także zasad BHP, gdyż wiąże się to z ryzykiem utraty zdrowia, a nawet życia. Koszt takich szkoleń zawsze jest pokryty przez pracodawcę.
szkolenie bhp

Szkolenie wstępne a okresowe – różnice

Obecnie panujące przepisy prawne stanowią, że występują 2 obowiązkowe szkolenia BHP. Mowa tutaj o szkoleniu wstępnym oraz okresowym. Są one wymagane w każdej firmie. Zarówno szkolenia okresowe, jak i wstępne powinny odbywać się podczas pracy na koszt pracodawcy. Pracownik po zapoznaniu się z instrukcjami oraz wskazówkami dotyczącymi BHP jest zobowiązany do potwierdzenia tego faktu na piśmie. Okazuje się, że szkolenie osoby zatrudnionej przed dopuszczeniem jej do pracy nie jest wymagane wtedy, kiedy podejmuje pracę na tym samym stanowisku, które zajmował u konkretnego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem następnej umowy o zatrudnienie. Szkolenia wstępne są tak samo istotne, jak i okresowe.

Najważniejsze przepisy BHP dla pracowników

Zasady BHP obowiązują nie tylko w miejscu zatrudnienia, ale też wtedy, kiedy pracownik udaje się do zakładu pracy bądź z niego wraca. Mowa tutaj głównie o regule ruchu drogowego. Przestrzeganie zasad BHP zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadku zagrażającego zdrowiu, a nawet życiu człowieka. Bardzo istotną kwestią jest odzież ochronna. Okazuje się, że praca na pewnych stanowiskach musi być wykonywana w odzieży ochronnej. Mowa tutaj na przykład o kasku, fartuchu, rękawicach, czy obuwiu. Pracownik musi realizować swe zadania w sposób, który nie zagraża mu ani innym pracownikom. Bardzo istotne jest wykonywanie poleceń przełożonego.

Materiał promocyjny

Zobacz także:
Zobacz także:  Czego nie wolno wykonywać w pracy kucharzom?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kto odpowiada za stan bhp w zakładzie pracy

Kto odpowiada za stan BHP w zakładzie pracy? Obowiązki pracodawcy i pracowników

Następny artykuł
ile czasu trwa odbiór mieszkania od dewelopera

Ile czasu trwa odbiór mieszkania od dewelopera?

Zobacz też