Kto odpowiada za stan BHP w zakładzie pracy? Poziom bezpieczeństwa w każdym zakładzie pracy kształtowany jest już na etapie budowy i oznakowania zakładu pracy oraz organizacji stanowisk pracy. Za stan BHP odpowiada pracodawca i to on ponosi związaną z tym odpowiedzialność – niezależnie od obowiązków pracowników czy powierzenia wykonywania zadań służby bezpieczeństwa specjalistom.
Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z bezrobotnik.pl
Bezpieczeństwo i higiena pracy według zasad BHP
Kodeks pracy regulujący kwestie dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy jasno wskazuje na odpowiedzialność pracodawcy w zakresie BHP (art. 15 kodeksu pracy). Jaki akt prawny reguluje obowiązki pracodawcy w zakresie bhp? Jest to art. 207 kodeksu pracy, w którym ustawodawca nie tylko określa pracodawcę jako osobę odpowiedzialną za stan BHP w danym zakładzie pracy, ale jednocześnie utrzymuje zakres odpowiedzialności bez względu na obowiązki pracowników oraz przeniesienie zadań służby BHP na specjalistów spoza firmy.
Warunki pracy i zgodność z przepisami BHP kontroluje Państwowa Inspekcja Pracy. Jeśli inspektor wykryje uchybienia, konieczne jest usunięcie niezgodności, a w niektórych przypadkach PIP może nałożyć na pracodawcę karę grzywny.
Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie BHP – służba BHP
Pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo i higienę pracy poprzez takie działania jak m.in.:
- organizacja pracy zapewniająca bezpieczne warunki pracy;
- przestrzeganie w zakładzie przepisów BHP i usuwanie ewentualnych uchybień;
- polityka zapobiegania wypadkom przy pracy oraz chorobom zawodowym.
Kodeks pracy mówi o odpowiedzialności pracodawcy, co nie oznacza, że nie może on przekazać jej innej osobie. Zgodnie z przepisami osoby kierujące pracownikami przejmują część odpowiedzialności. Art. 207 par. 3 kp wskazuje, że znajomość przepisów to również obowiązek kierownika. Ogranicza się on do dbania o przestrzeganie przepisów BHP na określonym obszarze, gdzie dana osoba sprawuje kontrolę.
Dodatkowo pracodawca może być zobowiązany do zatrudnienia pracownika służby BHP. Jest to osoba, która pełni funkcję doradczą i kontrolną, jeśli firma zatrudnia powyżej 100 pracowników (art. 237 § 1 kp). Gdy jest ich mniej, pracodawca może utworzyć służbę BHP, ale nie musi tego robić. Co ważne, do wykonywania zadań służby BHP można oddelegować wykwalifikowanego pracownika lub zatrudnić osobę z zewnątrz. W określonych sytuacjach może też być to sam pracodawca.
Stan BHP w zakładzie pracy – obowiązki pracownika
Pracownicy świadczący pracę na rzecz danego pracodawcy mają swoje prawa i obowiązki. Mają prawo oczekiwać odpowiednich warunków pracy, tak aby możliwe było bezpieczne wykonywanie powierzonych im obowiązków zawodowych. Jednocześnie sami powinni dbać o podstawowe aspekty bezpieczeństwa.
W odniesieniu do zasad BHP główny obowiązek pracownika to przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 211 kp). Oznacza to m.in.:
- konieczność przyswojenia przepisów BHP;
- wykonywanie pracy w sposób zgodny z zasadami BHP;
- dbanie o należyty stan środowiska pracy;
- poddawanie się badaniom lekarskim (wstępnym, okresowym, kontrolnym).
Kto odpowiada za stan BHP w zakładzie pracy, czyli jak przestrzegać zasad bezpieczeństwa w zakładzie pracy
Przestrzeganie zasad w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy to powinność pracodawcy. Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie warunki pracy i zadbać o jej organizację w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami.
Chociaż to pracodawca odpowiada za BHP w zakładzie pracy, odpowiedzialność ponoszą także jego pracownicy. Każde miejsce pracy powinno odpowiadać przyjętym normom, dlatego za bezpieczeństwo podległych sobie pracowników odpowiedzialność ponosi kierująca nimi osoba, a za kontrolę miejsca pracy – służba BHP. Sami pracownicy także muszą znać i przestrzegać przepisy BHP.
- Jaki akt prawny reguluje obowiązki pracodawcy w zakresie BHP?
- Czy pracodawca, który nie przestrzega przepisów BHP, podlega karze?
- Art. 207 KP – o czym mówi ten artykuł Kodeksu pracy?
- Kiedy pracodawca jest obowiązany powołać służbę BHP? Przepisy BHP
- BHP na budowie – kto odpowiada za bezpieczeństwo na budowie?