Czy okna muszą być otwierane w biurze zgodnie z BHP?

biuro loftowe w centrum Warszawy

Dostosowanie lokalu biurowego do przepisów BHP ma ogromne znaczenie dla pracowników i klientów firmy.  Jednym z ważnych elementów wpływających również na komfort użytkowników są okna. Dowiedz się, jakie przepisy dotyczą okien w biurze.

Okna w biurze – najważniejsze zasady

Rozwój nowoczesnych technologii wpływa na zapotrzebowanie specjalistów z zakresu marketingowego, którzy mogą wykonywać pracę z dowolnego miejsca. Wirtualny adres Warszawa to coraz częściej wybierane rozwiązanie przez grafików komputerowych, tłumaczy, copywriterów, projektantów stron internetowych, agencji seo czy specjalistów ds marketingu internetowego. Wirtualne biura to odpowiedź na wysokie ceny wynajmu powierzchni biurowych w Warszawie i okolicach. Przedsiębiorcy korzystający z innowacyjnych usług mogą również oszczędzić na wyposażeniu lokalu, utrzymaniu oraz dodatkowych usługach. Prowadzący tradycyjne przedsiębiorstwa muszą nie tylko zadbać o odpowiednią lokalizację, wyposażenie, ale także o dostosowanie pomieszczenia do zasad BHP. Jednym z istotnych elementów wpływających na bezpieczeństwo i komfort pracy są okna w biurze. W świetle obowiązujących przepisów właściciel lokalu musi zadbać o ich czystość oraz wygodny sposób otwierania. Co to oznacza w praktyce? Okna w biurze muszą być zamontowane na wysokości umożliwiającej łatwy dostęp umożliwiający utrzymanie w czystości. Łatwe otwieranie według przepisów BHP oznacza, że klamka okna powinna znajdować się na wysokości pozwalającej na otwarcie z podłogi. Kolejną istotną kwestią jest możliwość otwierania okna w taki sposób, aby nie utrudniało swobodnego poruszania się po lokalu. 

Otwieranie okien w biurze, a klimatyzacja

Czy zasady otwierania okien dotyczą również klimatyzowanych lokali biurowych? W świetle obowiązujących przepisów otwierane okna nie są konieczne w biurach z klimatyzacją. Warto jednak pamiętać o nieprzewidzianych sytuacjach, gdzie otwarcie okna może być istotne dla bezpieczeństwa i wygody użytkowników. Otwierane okno w biurze umożliwia pozbycie się nieprzyjemnych zapachów spowodowanych awarią kanalizacji czy innymi zdarzeniami losowymi. W klimatyzowanych biurach warto zainstalować kilka okien z możliwością otwierania. Przepisy BHP dotyczą okien w biurze określają również w jakich pomieszczeniach muszą być zamontowane. Okazuje się, że podstawowym wymogiem dotyczącym okien w biurze jest czas jaki w danym pomieszczeniu spędzają pracownicy. W przypadku pokoju, w którym zatrudnieni wykonują swoje obowiązki przez minimum cztery godziny dziennie, konieczne jest zamontowanie okien. Przepis nie nakłada obowiązku instalacji okien w pomieszczeniach, gdzie pracownicy przebywają jedynie przez krótki czas w ciągu dnia pracy jak: pomieszczenie socjalne, łazienka, sala konferencyjna. 

Zobacz także:  Umowa zlecenie a szkolenie BHP – kto zapłaci za kurs i czy jest konieczny?

Okna w biurze, a oświetlenie 

Okna w biurze muszą spełniać określone wymogi dotyczące bezpieczeństwa pod względem dostępu i możliwości otwierania, a także oświetlenia stanowisk pracy. W przypadku okien, przez które dociera do pomieszczenia zbyt dużo światła słonecznego, utrudniającego wykonywanie obowiązków zawodowych, pracodawca zobowiązany jest do zamontowania odpowiednich osłon w postaci rolet, zasłon, folii one way vision. Zmniejszenie ekspozycji promieni słonecznych ma ogromne znaczenie w przypadku pracowników wykonujących codzienne obowiązki na komputerze. Jak się okazuje przepisy BHP jasno określają otwieranie okien w biurze, również w przypadku lokali posiadających klimatyzację. Stosowanie się do wymogów zawartych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej zapewnia bezpieczne i komfortowe korzystanie z lokalu biurowego.

Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kiedy pracodawca jest obowiązany powołać służbę bhp

Kiedy pracodawca jest obowiązany powołać służbę BHP? Przepisy BHP

Następny artykuł
Elektryk na budowie przestrzegający zasad BHP

Podstawowe zasady BHP na budowie

Zobacz też