Andrzej Zieliński
Od 2 lat zajmuje się przeprowadzaniem szkoleń z zakresu BHP w większych i mniejszych firmach. Na co dzień pomaga swoim rodzicom w prowadzeniu sklepu rodzinnego, a w wolnym czasie chętnie udziela się na forach i blogach.
Podstawowe zasady BHP na budowie
Praca na budowie wiąże się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia i życia pracowników. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). W tym artykule przedstawimy podstawowe zasady BHP na budowie.
Co trzeba wiedzieć o szkoleniu BHP?
Każdy właściciel firmy jest zobowiązany do profilaktycznej ochrony zdrowia swoich pracowników. Dlatego organizowane są szkolenia BHP. Odbywają się one w czasie pracy pracownika, z oderwaniem od wykonywanych obowiązków. Oznacza to w skrócie, że szkolenia BHP organizowane są w dniu, kiedy pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Takie szkolenie jest obowiązkowe - zarówno okresowe, jak i wstępne. Nie można dopuścić do pracy pracownika bez dostatecznej znajomości przepisów, a także zasad BHP, gdyż wiąże się to z ryzykiem utraty zdrowia, a nawet życia. Koszt takich szkoleń zawsze jest pokryty przez pracodawcę.
Znaki ostrzegawcze BHP – norma PN-EN ISO 7010. Przykładowe piktogramy i znaki BHP z opisem
Dobrze widoczne znaki ostrzegawcze BHP znacznie poprawiają poziom bezpieczeństwa. Za ich rozmieszczenie odpowiada pracodawca. Wytyczne dotyczące oznakowania miejsca pracy znajdują się w różnych aktach prawnych. Sprawdź, co jeszcze warto o nich wiedzieć!
BHP spawacza – środki bezpieczeństwa dla spawacza
W celu ochrony pracowników spawalniczych istnieją środki bezpieczeństwa, które muszą być przestrzegane, aby zapobiec wypadkom.
Nieprzestrzeganie tych środków naraża operatorów na niepotrzebne ryzyko, które może prowadzić do poważnych wypadków, w tym oparzeń, toksycznych oparów i innych.
Poniżej przedstawiono środki bezpieczeństwa niezbędne do przeprowadzenia spawania w najbezpieczniejszy sposób.
Jak wybrać korzystne oferty na rynku odzieży lekarskiej?
Wyszukanie odpowiedniej odzieży dla zespołu medycznego, będzie bezpośrednio przekładać się na to, jak wygodnie będzie mogła być realizowana praca. W placówkach medycznych noszenie specjalistycznych ubrań jest obowiązkowe. Równocześnie praca często musi być realizowana intensywnie, co oczywiście sprawia, że duże znaczenie ma zapewnienie wygodnej odzieży. Będzie to bezpośrednio przekładać się na zadowolenie z wykonywanej pracy, a także na ograniczenie zmęczenia podczas realizowania obowiązków.
Czynniki szkodliwe i uciążliwe w środowisku pracy – dowiedz się, czym są badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia
Czynniki szkodliwe mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia pracownika. Sprawdź, na czym polega pobieranie próbek i ochrona zdrowia pracowników i jakie obowiązki ma pracodawca w związku z występowaniem szkodliwych warunków pracy!
Kiedy zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy? Poznaj definicje zdarzenia, obowiązki pracodawcy oraz działania, które należy podjąć!
Wypadek przy pracy to zdarzenie, które może spotkać każdego pracownika. Nawet mimo przestrzegania zasad bezpieczeństwa może dojść do wypadku w miejscu pracy. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy dane zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy oraz poznasz działania, które należy podjąć w przypadku jego wystąpienia!
Tablica budowlana – dane inwestora, wymogi techniczne prawa budowlanego. Gdzie umieścić tablicę informacyjną budowy?
Każda tablica budowlana pełni istotną funkcję, od informacyjnej po ostrzegawczą. W praktyce takim mianem określa się dużą, żółtą płytę z podstawowymi danymi. Wymogi prawa budowlanego są precyzyjne, choć zmienne. Dowiedz się wszystkiego, co należy wiedzieć na ten temat!
O jakim rodzaju zagrożenia dla zdrowia informują ostrzegawcze piktogramy chemiczne? Co obejmuje klasyfikacja GHS?
Z użytkowaniem niektórych substancji i mieszanin wiążą się różne zagrożenia. Niewiedza na temat środków ostrożności może przynieść opłakane skutki. Cenne informacje w tym zakresie zawierają piktogramy chemiczne. Przeczytaj tekst, by poznać więcej informacji.
Służby BHP w zakładzie pracy. Obowiązki pracodawcy i pracowników w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy
Do zadań pracodawcy należy zapewnienie odpowiednich warunków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. W dużych firmach przeprowadzenie szkolenia przez osobę spoza zakładu pracy jednak nie wystarczy. Konieczne jest także utworzenie służby BHP. Miłej lektury!
Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP – jakie są? O czym powinien wiedzieć pracownik?
Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikom bezpiecznych i odpowiednich warunków pracy. Przestrzeganie przepisów ma na celu ochronę zdrowia i życia pracowników. Sprawdź, jak wyglądają obowiązki pracodawcy w zakresie BHP!
Praca na wysokościach – BHP, obowiązki pracodawcy. Poznaj definicje w prawie i środki ochrony indywidualnej pracownika!
W tak wymagającej i ryzykownej dziedzinie, jak praca na wysokościach, BHP nie może pozostawiać żadnych wątpliwości. Przepisy muszą być precyzyjne, a także egzekwowane. Jak wygląda rzeczywistość? Poznaj specyfikę stanowisk prac wysokościowych oraz wymagania BHP!
Regulamin pracy i wynagradzania pracowników. Wytyczne kodeksu pracy dla pracodawców z zakresu organizacji pracy
Każdy zakład ma wewnętrzne normy i procedury, które reguluje firmowy regulamin pracy. Ma on chronić i pracodawcę, i pracowników. Postanowienia takiego dokumentu muszą być zgodne z wyższym aktem prawnym, jakim jest kodeks pracy. Dowiedz się, jakie prawa i obowiązki stron stosunku pracy mogą znajdować się w regulaminie!
Art. 231 KP — jaka jest jego treść i do czego zobowiązuje on przedsiębiorcę?
W określonych sytuacjach (wskazuje je art. 231 KP) pracodawca powinien przenieść pracownika na inne stanowisko w zakładzie. Kiedy przeniesienie na inne stanowisko jest niezbędne? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.
Art. 212 KP — odpowiedzialność kierującego zespołem za BHP
W firmach można spotkać między innymi brygadzistów, team leaderów, ale także menedżerów zmiany, dyrektorów itp. W świetle art. 212 KP muszą oni zadbać o to, by podwładni działali zgodnie z zasadami BHP.
Art. 210 KP, czyli kiedy pracownik może odmówić wykonania powierzonych mu poleceń?
W zależności od zagrożenia zatrudniony ma prawo zaprzestać pracy lub oddalić się od stanowiska, by nie narażać się na zagrożenie. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Jeśli tak, to przeczytaj poniższy tekst.
Wypadki przy pracy oraz chorobowe, czyli art. 237 KP
Niestety, wypadki są nieodłącznym elementem podczas pracy. Występują one m.in. w firmach budowlanych, ale mogą zdarzyć się także w biurze czy sklepie. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedź znajduje się w art. 237 KP.
Art. 229 KP, czyli kiedy niezbędna jest profilaktyka ochrony zdrowia?
Nieodłącznym elementem stosunku pracy są badania profilaktyczne w zakresie ochrony zdrowia — mówi o tym art. 229 KP. Przeczytaj poniższy tekst, by dowiedzieć się więcej na ten temat.
Czynniki uciążliwe w środowisku pracy – jakie czynniki niebezpieczne mogą występować w środowisku pracy? Poznaj zasady BHP!
Czynniki uciążliwe w miejscu pracy mogą być przyczyną złego samopoczucia pracownika lub jego nadmiernego zmęczenia. Odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy spoczywa na pracodawcy. Sprawdź, jakie mogą być uciążliwe czynniki w środowisku pracy!
Stres w pracy – przyczyny, objawy i skutki stresu. Poznaj sposoby zarządzania stresem i metody radzenia sobie z nim
Stres w pracy jest naturalnym zjawiskiem w dzisiejszych czasach. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy poziom stresu jest zbyt wysoki. Niesie to negatywne skutki zarówno dla zdrowia pracownika, jak i wydajności firmy. Sprawdź, jak pokonać stres w pracy!
Choroba zawodowa pracownika – sprawdź, czym jest choroba zawodowa i narażenie zawodowe. Jakie obowiązki ma pracodawca?
Choroba zawodowa jest schorzeniem powodowanym przez działanie czynników szkodliwych dla zdrowia w miejscu pracy. Sprawdź, jak zgłosić fakt powstania choroby zawodowej i kto zajmuje się rozpoznaniem choroby zawodowej u pracownika!
Społeczna inspekcja pracy – jaki jest zakres obowiązków i kto wchodzi w jej skład?
Społeczna inspekcja pracy to organ, którego głównym celem jest sprawdzanie, czy w danej organizacji (przedsiębiorstwie) przestrzega się praw pracowniczych. W jaki sposób podmiot ten osiąga swoje cele? Sprawdź!
Państwowa Inspekcja Sanitarna – zadania inspekcji w zakresie nadzoru sanitarno-epidemiologicznego i zdrowia publicznego
Sanepid jest kojarzony jako instytucja, która bada „od zaplecza” stan czystości w barach czy sklepach. W rzeczywistości jednak Państwowa Inspekcja Sanitarna realizuje także szereg innych zadań. Przeczytaj nasz tekst, a poznasz więcej informacji na ten temat.
Jakie zadania ma Państwowa Inspekcja Pracy w zakresie prawa pracy oraz BHP? PIP jako element polityki społecznej państwa
Nowoczesne państwo dba nie tylko o wzrost przeciętnego wynagrodzenia w kraju, lecz także o stabilność zatrudnienia i przestrzegania kodeksu pracy. Wykonywaniem zadań z tego zakresu zajmuje się Państwowa Inspekcja Pracy. Poznaj więcej informacji na ten temat.
Czym się zajmuje Urząd Dozoru Technicznego? Jakie przepisy regulują działania UDT w zakresie dozoru?
Niewłaściwe obchodzenie się z maszynami w przemyśle może spowodować poważne zagrożenie. Sprawdzaniem stanu tego typu urządzeń zajmuje się UDT, czyli Urząd Dozoru Technicznego. Przeczytaj poniższy tekst, by poznać więcej informacji na ten temat.
Szkolenia BHP dla pracodawców – jak wyglądają, kto je przeprowadza? Najważniejsze informacje
Kodeks pracy wyraźnie wskazuje, że pracodawca musi znać przepisy o ochronie pracy, przepisy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, Powinien on także odbywać okresowe szkolenia BHP. Jak wyglądają szkolenia BHP dla pracodawców? Sprawdź!
Szkolenia wstępne BHP pracownika – na czym polegają? Czym różni się szkolenie BHP wstępne i okresowe?
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W tym celu przeprowadza się szkolenia wstępne BHP, instruktaż stanowiskowy oraz okresowe szkolenia BHP. Sprawdź, na czym polegają!
Czas pracy, liczba godzin według prawa pracy. Normy, systemy, wymiary czasu pracy w Kodeksie pracy
Znajomość przepisów regulujących czas pracy ma ogromne znaczenie zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Praktyka pokazuje, że niestety obie strony stosunków pracy mają skłonność do nadużyć na tym polu. Poznaj kluczowe zapisy i przysługujące ci prawa!
Wstępne badanie lekarskie do pracy. Badania profilaktyczne pracowników przez lekarzy medycyny pracy
Prawo wymaga, aby wszystkie osoby zatrudnione na umowę o pracę posiadały ważne badanie lekarskie do pracy. Bez względu na rodzaj nawiązywanego stosunku pracy. Jakie są ich rodzaje, co warto wiedzieć o terminach i okolicznościach szczególnych? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!