BHP spawacza – środki bezpieczeństwa dla spawacza

W celu ochrony pracowników spawalniczych istnieją środki bezpieczeństwa, które muszą być przestrzegane, aby zapobiec wypadkom. Nieprzestrzeganie tych środków naraża operatorów na niepotrzebne ryzyko, które może prowadzić do poważnych wypadków, w tym oparzeń, toksycznych oparów i innych. Poniżej przedstawiono środki bezpieczeństwa niezbędne do przeprowadzenia spawania w najbezpieczniejszy sposób.
bhp spawacza

Środki bezpieczeństwa przy spawaniu


Wszyscy wiemy, że spawacz jest narażony na poważne zagrożenia, które mogą prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i urazów fizycznych.
Aby uniknąć nieszczęść i zapewnić bezpieczeństwo operatorowi istnieją sprawdzone środki i zabezpieczenia, takie jak specjalistyczny sprzęt i odpowiednie techniki.

Sprzęt ochronny dla spawaczy – kaptur spawalniczy


Specjalny kaptur chroniący głowę przed iskrami i odpryskami, szczególnie przydatny przy spawaniu nad głową. Na przykład przy spawaniu spoiny pachwinowej o której więcej tutaj: https://spawam.pl/spoina-pachwinowa

Sprzęt ochronny dla spawaczy – maska przeciwpyłowa


Niezbędne do ochrony płuc i dróg oddechowych przed dymami i oparami powstającymi podczas każdego rodzaju spawania, powinni je mieć wszyscy spawacze.
Utrzymuje zdrowie operatora poprzez filtrowanie powietrza z metalowych zanieczyszczeń, unikając podrażnień nosa, gardła itp.

Maska spawalnicza lub ekran ochronny


Element ten chroni oczy, zwłaszcza przed spawaniem łukowym. Jeśli nie jest stosowany, istnieje duże ryzyko uszkodzenia oczu w wyniku promieniowania.
Chroni również twarz przed wszelkimi projekcjami materiału żarowego i musi odpowiednio osłaniać szyję, twarz, a zwłaszcza oczy.
Wreszcie, ten rodzaj maski musi być chroniony przez filtry inactinic. Ochronniki uszu
Aby zachować słuch w doskonałej kondycji, bardzo ważne jest zabezpieczenie uszu przed nadmiernym hałasem, a nawet iskrami.
W kasku spawalniczym będziemy w połowie zakryci, ale dla maksymalnego bezpieczeństwa użyjemy zatyczek do uszu lub specjalnych słuchawek.

Rękawice spawalnicze – bardzo ważne!


Ręce są częścią ciała najbardziej narażoną na niebezpieczeństwa związane z używaniem spawarki, dlatego dobre rękawice spawalnicze, które chronią nasze kończyny są bardzo potrzebne.
Rękawice spawalnicze mają swoje normy i będą bezpieczne, o ile będą dobrej jakości, niektóre cechy tych elementów ochronnych do spawania to:
Rękawice z długimi rękawami skutecznie chroniące dłonie i przedramiona.
Wykonane z materiału dwoinowego, z podszewką bawełnianą lub aramidową.

Zobacz także:  Komisja BHP – kiedy pracodawca jest zobowiązany przeprowadzić konsultacje BHP?

Pozostała odzież ochronna do spawania

Niektóre inne przedmioty, które zapewniają ochronę podczas spawania to:
Specjalna odzież robocza, która powinna być trudnopalna i posiadać wszystkie niezbędne środki ochronne, np. antystatyczne.
Fartuch skórzany jako dodatkowa ochrona przed iskrami i rozpryskami, przy tego typu pracach zawsze należy zachować środki ostrożności.
Obuwie ochronne chroniące stopy przed iskrami i niebezpiecznymi elementami, z dobrym wsparciem i unikające sznurówek.
Dzięki tym wskazówkom zadania spawalnicze były bezpieczne, unikając jakichkolwiek problemów. Ciesz się następnym spawaniem bez obaw!

Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Nadzór spawalniczy

Nadzór spawalniczy – zagwarantuj bezpieczne spawanie

Następny artykuł
glazurnik w Warszawie

Jak wybrać dobrego glazurnika

Zobacz też