Ekwiwalent za odzież roboczą – ile wynosi? Kiedy jest przyznawany i dlaczego?

Ekwiwalent za odzież roboczą stanowi dodatek do pensji pracownika. Jego wartość ma pokryć koszty związane z utrzymaniem w czystości odzieży roboczej. Jak obliczyć ekwiwalent za odzież roboczą i komu przysługuje ten dodatek?
ekwiwalent za odzieź roboczą

Zapewnienie odpowiedniej jakości odzieży roboczej, a także dbałość o jej czystość to obowiązki pracodawcy. Często zdarza się, że pracodawca nie ma możliwości lub chęci do wywiązania się z obowiązku czyszczenia odzieży, dlatego może zlecić wykonanie tego pracownikowi we własnym zakresie. Ekwiwalent za odzież roboczą to forma wynagrodzenia pracownikowi trudu i kosztów związanych z praniem odzieży stosowanej w pracy. Kiedy można go otrzymać i ile wynosi? Sprawdź!

Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z pg2.pl

Co to jest ekwiwalent za odzież roboczą?

Dostarczanie odzieży roboczej pracownikowi to obowiązek pracodawcy, który nakłada na niego Art. 237(7) ust. 1 Kodeksu pracy. To dotyczy stanowisk pracy, gdzie z uwagi na warunki lub potrzeby technologiczne prywatna odzież okazuje się nieodpowiednia. Poza zakupem odzieży pracodawca ma też obowiązek zapewnienia utrzymania jej w czystości, co często zastępuje ekwiwalent za odzież roboczą

Kiedy zwykle firmy wypłacają taki ekwiwalent?

Duże przedsiębiorstwa lub sieci zlecają pranie i utrzymanie jakości odzieży firmom podwykonawczym. W mniejszych przedsiębiorstwach staje się to nieopłacalne i logistycznie trudne do przeprowadzenia. W związku z tym pracodawca wypłaca ekwiwalent za odzież roboczą, czyli dodatek, który ma pokryć koszty prania odzieży przez pracownika. Często ta kwota ma też pokryć koszty zakupu odpowiedniej odzieży przez samego pracownika, jednak te warunki są już ustalane indywidualnie. 

Ile wynosi ekwiwalent za odzież roboczą?

Kodeks pracy nie wskazuje, jaką wartość ma mieć ekwiwalent za odzież roboczą. Wypłacana kwota ma pokryć wszystkie koszty związane z praniem. Zalicza się do nich zarówno wodę, prąd, gaz i środki chemiczne, jak i czas pracownika. Jeśli to pracownik ma zorganizować sobie także zakup odzieży, kwota musi być odpowiednio wyższa. Dodatek jest ustalany indywidualnie, a w wielu firmach proponuje się z góry ustaloną stawkę. 

Zobacz także:  Jak zostać inspektorem BHP? Wykształcenie i zarobki inspektora

Ekwiwalent za odzież roboczą – kiedy jest przyznawany?

Przepisy dotyczące ekwiwalentu za odzież roboczą zawarte w Kodeksie pracy wskazują, że ten dodatek jest rozliczany jako część przychodu pracownika. W związku z tym najczęściej przyznawany jest wraz z wynagrodzeniem miesięcznym. W wyniku ustaleń pomiędzy pracownikiem i pracodawcą można też zdecydować się na wypłatę raz do roku albo opłaty w innej formie. Pracodawca ma także prawo zażądać szczegółowych wyliczeń lub rachunków z pralni i dopiero na ich podstawie wypłacić ekwiwalent. Jest to jednak uciążliwe dla obu stron i z reguły wynika ze złej woli. 

Ekwiwalent za odzież roboczą to opłata za utrzymanie w czystości odzieży roboczej. Nie można jednak zapominać, że sama odzież, nawet użytkowana przez pracownika, stanowi własność pracodawcy.

Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
normy dźwigania

Normy dźwigania – dopuszczalne obciążenia w transporcie ręcznym

Następny artykuł
uczestnicznenie w szkoleniu bhp

Uczestniczenie w szkoleniach BHP – regulacje prawne

Zobacz też