Umowa zlecenie to jeden z najpopularniejszych sposobów na uregulowanie stosunku pracy. Z reguły wybierana jest przez pracodawców z uwagi na mniej formalności, niższy koszt i ograniczone obowiązki względem pracownika. Jak wygląda zależność między umową zlecenie a szkoleniem BHP? Czy w każdym przypadku należy je przeprowadzać i czy koszty zawsze leżą po stronie zleceniodawcy? Sprawdź!
Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem infobhp.pl
Umowa zlecenie a szkolenie BHP – obowiązek czy dowolność?
Szkolenia BHP mają za zadanie poprawę bezpieczeństwa pracy, jednak wiążą się z kosztami i reorganizacją po stronie pracodawcy. W związku z tym do wielu zadań sezonowych i okolicznościowych pracodawcy chętniej szukają zleceniobiorców. Pracownikom oferowana jest umowa zlecenie, a szkolenie BHP nie jest wcale przeprowadzane. Czy to jest zgodne z przepisami?
Czy szkolenie BHP przy takiej umowie jest konieczne?
W odróżnieniu od umowy o pracę, przy zleceniach nie ma obowiązku przeprowadzania szkolenia BHP. Z reguły z treści umowy wynika, że zleceniobiorca ma wszystkie narzędzia i wiedzę potrzebną do wykonania zadania, a szkolenie BHP zawiera się w tych założeniach.
Może się też zdarzyć, że szkolenie będzie przeprowadzone niezależnie od rodzaju umowy. Powinno się odbywać przy stanowiskach szczególnie niebezpiecznych lub przy obsłudze delikatnego sprzętu. W takich sytuacjach pracodawca i tak będzie chciał zawrzeć umowę zlecenie, a szkolenie BHP pomoże mu ochronić sprzęt i uniknąć potencjalnych problemów.
Umowa zlecenie a szkolenie BHP – kto zapłaci za szkolenie?
Kwestia kosztów za szkolenie BHP przy umowie zlecenie również nie jest precyzyjnie określona przepisami. Tutaj wiele zależy od zapisów w umowie zawieranej pomiędzy stronami. Zdarzają się przypadki, w których koszty szkolenia ponosi zleceniobiorca albo zapłacą za nie po równo obie strony. Często jednak koszt bierze na siebie właśnie pracodawca, prowadząc szkolenia jednocześnie dla większej grupy i minimalizując wydatki.
Czas pracy i wynagrodzenie za okres kursu także zależą od porozumienia pomiędzy stronami. Jeśli umowa obejmuje wykonanie danego zadania i nie zawiera stawki godzinowej, nie ma co liczyć na opłacenie tego czasu. Znacznie częściej zdarzają się jednak sytuacje, w których pracodawca nie korzysta z ulg, jakie dają mu założenia umowy zlecenia, a szkolenie BHP przeprowadza podobnie, jak pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę.
Widzisz już, jaka jest zależność między umową zlecenie a szkoleniem BHP. Jeśli jesteś pracodawcą pamiętaj, że dla osób na szczególnie narażonych stanowiskach warto je przeprowadzać niezależnie od formy zatrudnienia.
- Uczestniczenie w szkoleniach BHP – regulacje prawne
- Szkolenia wstępne BHP pracownika – na czym polegają? Czym różni się szkolenie BHP wstępne i okresowe?
- Szkolenie BHP – ile trwa szkolenie BHP wstępne i okresowe?
- Ile trwa szkolenie BHP dla praktykantów? Szkolenie BHP wstępne i okresowe
- Szkolenie BHP – co ile lat? Jak długo jest ważne szkolenie BHP?