Ile zarabia inspektor BHP? Zarobki inspektora ds. BHP w 2023 roku

Ile zarabia inspektor BHP? W zależności od stażu pracy i kwalifikacji może to być nawet 8 000 złotych netto (B2B). Sprawdź, jak wyglądają zarobki specjalistów do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.
ile zarabia inspektor bhp

Ile zarabia inspektor BHP? Osoba odpowiedzialna za BHP dba o bezpieczeństwo na terenie zakładu pracy, kontrolując przestrzeganie zasad BHP przez pracodawcę i pracowników. Zarobki BHP-owca zależą od wielu czynników. To nie tylko zdobyte kwalifikacje czy doświadczenie zawodowe, ale również firma, w której pracuje: jej wielkość, branża oraz miejsce siedziby.

Zarobki inspektora BHP w przedsiębiorstwie

Wymagania odnośnie do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zatrudniania inspektora ds. BHP zawiera Kodeks pracy. Kwestie dotyczące wymagań kwalifikacyjnych reguluje też rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 roku. Zgodnie z nimi, jeśli firma zatrudnia powyżej 100 osób, konieczne jest powołanie służby BHP.

Pracodawca powinien zatrudniać na stanowisku inspektora ds. BHP wykwalifikowanego kandydata, do którego zadań należy m.in.:

  • kontrola warunków pracy;
  • doradztwo w zakresie czynników niebezpiecznych;
  • sporządzanie analiz stanu technicznego pomieszczeń;
  • kompletowanie i przechowywanie dokumentacji dotyczącej wypadków przy pracy;
  • uczestniczenie w ocenie założeń odnośnie do modernizacji firmy.

Specjalista, inspektor ds. BHP, starszy inspektor – stanowisko a wynagrodzenie brutto

Inspektor BHP odpowiada za kontrolowanie warunków pracy oraz przestrzeganie norm bezpieczeństwa i higieny pracy, dlatego musi nieustannie śledzić zmiany w ustawodawstwie. Najczęstsze pytania to: jak zostać inspektorem BHP i ile zarabia BHP-owiec? Aby móc pracować jako pracownik służby BHP czy inspektor BHP, należy zdobyć wykształcenie technika BHP, ukończyć studia wyższe lub studia podyplomowe. Specjaliści mogą liczyć na etat w wybranej firmie lub współpracę B2B.

Co ważne, nie każdy specjalista ds. BHP zarabia tyle samo. Na wysokość wynagrodzenia ma wpływ doświadczenie zawodowe, kwalifikacje i wyższe wykształcenie, a także to, czy BHP-owiec poza pensją może liczyć także na premię. Zarobki inspektora BHP mogą zależeć m.in. od takich czynników jak:

  • staż pracy;
  • wykształcenie;
  • miejsce pracy (branża, województwo, wielkość firmy).
Zobacz także:  Szkolenie BHP nauczycieli – co ile lat trzeba odbyć szkolenie okresowe BHP?

Mediana na stanowisku inspektor ds. BHP wynosi 5 180 złotych brutto. Jest to całkowite miesięczne wynagrodzenie uwzględniające dodatki i premie. Zgodnie z danymi pochodzącymi z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń stawki rynkowe zamykają się w przedziale od 4 200 do 6 600 złotych brutto. Poniżej tej kwoty zarabia około 25% głównych specjalistów, powyżej również około 25%.

Ile zarabia inspektor BHP, czyli zarobki a kwalifikacje

Obowiązek pracodawcy to znajomość i przestrzeganie przepisów BHP. Funkcję doradczą i kontrolną w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w wielu firmach pełni specjalista ds. BHP. W zakładach do 100 pracowników może to być pracodawca lub pracownik wykonujący inną pracę. Jeśli ilość osób zatrudnionych przekracza 100, kontrola warunków pracy, zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym czy instrukcje BHP należą do wykwalifikowanego specjalisty BHP.

Zarobki na stanowisku inspektora ds. BHP zależą m.in. od stażu pracy i wykształcenia. Starszy specjalista i główny specjalista zarobi więcej niż osoba z mniejszym doświadczeniem. Na wyższe zarobki w pracy może liczyć także osoba, która ma właściwe kwalifikacje i kursy. Przyjmuje się, że średnia rynkowa pensja BHP-owca to 4 200 złotych brutto do nawet 6 620 złotych brutto.

Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jaki akt prawny reguluje obowiązki pracodawcy w zakresie bhp

Jaki akt prawny reguluje obowiązki pracodawcy w zakresie BHP?

Następny artykuł
przepisy bhp ile można ciągnąć paleciakiem

Przepisy BHP – ile można ciągnąć paleciakiem? Normy dźwigania ładunku

Zobacz też