Praca w BHP — zatrudnienie, wymagania, zarobki

BHP to znany wszystkim skrót od bezpieczeństwa i higieny pracy. Z zasadami BHP w firmie musi zapoznać się każdy nowy pracownik, natomiast pracodawca ma obowiązek dostarczyć wszystkich materiałów niezbędnych do ochrony zdrowia i życia kadry, jak również odpowiada za organizację szkoleń. W większych firmach, zatrudniających na bieżąco sporo osób, specjalista ds. BHP to osobne stanowisko, jednak większość przedsiębiorstw preferuje outsourcing – jest to zatem świetny zawód dla freelancera. Jakie dokładnie są obowiązki BHP-owca, jaką szkołę trzeba skończyć, by nim zostać i gdzie następnie można szukać pracy?

Czym zajmuje się specjalista BHP?

Zadaniem BPH-owca jest troska o bezpieczeństwo pracowników. Wymaga to podjęcia szeregu działań, mających na celu wyeliminowanie niebezpieczeństw oraz uczulenie kadry na zdarzenia potencjalnie zagrażające życiu i zdrowiu, do jakich może dochodzić w firmie.

Specjalista ds. BHP rozpisuje zagrożenia występujące na każdym poszczególnym stanowisku. Pod tym kątem przygotowuje szkolenia dla nowych pracowników. Ich celem jest zapoznanie nowicjusza z ryzykiem oraz poinformowanie go o sposobach jego niwelowania.

Dla pracodawcy specjalista ds. BHP przygotowuje ocenę ryzyka zawodowego na każdym ze stanowisk. Przedstawia również rekomendacje (które pracodawca może zastosować lub nie) oraz zalecenia (np. jeśli pomiary hałasu na hali produkcyjnej wykazały poziom dźwięku niebezpieczny dla człowieka, pracodawca jest zobowiązany do ochrony pracowników, np. poprzez zakup dźwiękoszczelnych nauszników). Co więcej, pracowników należy poinformować o konieczności ich noszenia.

Ponadto BHP-owiec musi być zaangażowany, jeśli doszło do wypadku w miejscu pracy. Musi on bardzo przestrzegać wszystkich formalności, inaczej może być nawet pociągnięty do odpowiedzialności karnej, jeśli pracownik udowodni, że któreś z niebezpieczeństw nie było mu znane, pomimo iż przeszedł szkolenie BHP.

Jak zostać specjalistą od BHP?

Jeszcze do niedawna specjalista ds. BHP nie musiał posiadać dyplomu studiów wyższych – obecnie jest on już jednak wymagany. Możesz od razu wybrać kierunek o specjalizacji BHP lub zrobić odpowiednie studia podyplomowe.

Przy zatrudnieniu w firmie liczy się też staż – o stanowisko samodzielnego specjalisty BHP można ubiegać się po trzech latach pracy pod czyjąś opieką (w przypadku głównego specjalisty będzie to 5 lat).

Prawo zobowiązuje BHP-owca do stałego podnoszenia kompetencji – to z uwagi na nowości w branży, mogące wpłynąć na bezpieczeństwo pracowników. Co najmniej raz na 6 lat specjalista ds. BHP jest zobowiązany do odbycia szkolenia okresowego.

Gdzie znajdzie pracę BHP-owiec?

BHP-owiec okresowo potrzebny jest w każdej firmie zatrudniającej pracowników. Może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, może też zatrudnić się w większej agencji oferującej swoim klientom usługi z zakresu BHP. Duże przedsiębiorstwa wolą nawet mieć BHP-owca na etacie, zawsze dostępnego. Wymagania dla każdego ze stanowisk będą nieco inne, dlatego też warto stale przeglądać oferty pracy na GoWork.pl.

Kariera specjalisty BHP zaczyna się od stopnia inspektora. Z czasem może on awansować na starszego inspektora, potem na specjalistę i starszego specjalistę. Uwieńczeniem jest tytuł głównego specjalisty ds. BHP. Nawet inspektor zarabia jednak przyzwoicie – do 6600 zł brutto. A wraz z kolejnymi stopniami, zarobki rosną.

Ofert pracy – tak na etacie, jak i w ramach B2B, szukaj na portalach z ogłoszeniami – to nie tylko najszybsza, ale i najbezpieczniejsza droga znalezienia wymarzonej pracy.

Artykuł promocyjny

Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Elektryk na budowie przestrzegający zasad BHP

Podstawowe zasady BHP na budowie

Następny artykuł
Jak prawidłowo zabezpieczyć stację Ładowania samochodów elektrycznych?

Jak prawidłowo zabezpieczyć stację Ładowania samochodów elektrycznych?