Wypadek w pracy musi być udokumentowany, a jego przebieg wyjaśniony przez specjalistów. Właśnie zespół powypadkowy ma za zadanie rozwianie wszystkich wątpliwości. W skład zespołu powypadkowego wchodzą zawsze dwie osoby, których funkcje w przedsiębiorstwie są określone przepisami. Dowiedz się więcej!
Ten artykuł to efekt naszej kreatywnej współpracy z praktycznyekspert.pl
Kiedy ustalany jest skład zespołu powypadkowego i jakie ma zadania?
Choć liczba wypadków przy pracy sukcesywnie maleje, nadal nie sposób wyeliminować wszystkich takich przypadków. Zawsze po wystąpieniu zdarzenia uruchamiane są mechanizmy, które mają na celu ocenę przyczyny i jej wyeliminowanie w przyszłości. Jednym z działań jest powołanie i ustalenie składu zespołu powypadkowego. To do niego będzie należała ocena sytuacji.
Zadania zespołu powypadkowego
Zespół powypadkowy powoływany jest niezwłocznie po otrzymaniu informacji o wystąpieniu wypadku przy pracy. Jego praca rozpoczyna się od oględzin miejsca wypadku, oceny sytuacji i jakości maszyn oraz od zebrania dowodów. Zespół sporządza też odpowiedni raport, w którym wysnuwa wnioski i proponuje rozwiązania mające na celu zapobieganie podobnym wypadkom w przyszłości.
Kto może wejść w skład zespołu powypadkowego?
Przepisy wskazują, że w skład zespołu powypadkowego powinny wejść dwie osoby:
- jedna od strony pracodawcy;
- druga ze strony społecznej.
Od strony pracodawcy powinien to być specjalista z dziedziny BHP, a zatem dowolny pracownik służby BHP. Można też powołać pracownika zewnętrznego, który współpracuje z firmą właśnie w zakresie szkoleń związanych z bezpieczeństwem pracy.
Czy druga osoba musi być społecznym inspektorem pracy?
Drugą stronę reprezentuje SIP-owiec, czyli społeczny inspektor pracy. Jeśli takiego stanowiska nie ma, wówczas może to być dowolny inny przedstawiciel załogi, najlepiej z doświadczeniem. Jedynym warunkiem jest to, że pracownik powinien mieć aktualne kursy BHP. W sytuacji, kiedy właściciel firmy zatrudnia tylko jednego pracownika i to on ulegnie wypadkowi, w skład zespołu powypadkowego powinien wejść zewnętrzny inspektor BHP.
Skład zespołu powypadkowego a dodatkowe osoby
Skład musi składać się z dwóch osób, jednak nie oznacza to, że zespół nie może współpracować nikim innym. Konieczne jest między innymi zdobycie opinii lekarskiej o stanie zdrowia poszkodowanego, zatem potrzeba współpracy z lekarzem. Przy analizie skomplikowanych sytuacji lub wyciąganiu wniosków można skorzystać też z opinii niezależnych ekspertów.
Po każdym wypadku do składu zespołu powypadkowego powinno się powoływać doświadczone i kompetentne osoby. Pozwoli to wyjaśnić okoliczności i poprawić bezpieczeństwo na danym stanowisku pracy.
- Wypadek przy pracy-jakie zwolnienie lekarskie obowiązuje?
- Komisja BHP – kiedy pracodawca jest zobowiązany przeprowadzić konsultacje BHP?
- Wypadek w drodze do pracy i z pracy – kiedy pracownik jest chroniony poza zakładem?
- Kiedy pracodawca jest obowiązany powołać służbę BHP? Przepisy BHP
- Wypadki przy pracy oraz chorobowe, czyli art. 237 KP