Przepisy BHP podczas podróży samochodem służbowym

Pracodawca oddający do dyspozycji samochód służbowy musi zadbać o jego stan techniczny. W ten sposób spełnia jeden ze swoich obowiązków – zapewnia bezpieczeństwo przyszłemu kierowcy. O czym musi pamiętać pracownik? Przeczytaj!
Podróż samochodem służbowym a przepisy BHP

Samochód bardzo często staje się narzędziem pracy, które udostępnia pracodawca. Jego obowiązkiem jest oddanie do dyspozycji auta sprawnego, w bardzo dobrym stanie technicznym. Z kolei pracownik korzystający z takiego pojazdu musi przestrzegać zasad użytkowania samochodu służbowego, które opisane zostaną w dokumencie, jakim jest regulamin flotowy. Często organizowane są także szkolenia dla pracowników, które mają uczulić kierowców na potencjalne zagrożenia. O czym powinni pamiętać podróżujący samochodami firmowymi? Podpowiadamy!

Najważniejsze przepisy BHP dotyczące prowadzenia pojazdu służbowego

Pracownik, który ma prowadzić pojazd służbowym powinien być wypoczęty i w dobrej kondycji zdrowotnej. Jak każdy kierowca, nie powinien znajdować się pod wpływem alkoholu czy innych substancji odurzających. To podstawowy warunek bezpiecznej jazdy. Kolejnym jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Zanim jednak pracownik wyruszy w podróż, powinien upewnić się, czy samochód ma ważną polisę. Podróż bez obowiązkowego ubezpieczenia nie może się odbyć. Aby dobrać najlepsze, warto skorzystać z narzędzi dostępnych w Internecie. Jednym z nich jest kalkulator ubezpieczenia OC Beesafe

Przed wyjazdem kierowca musi także sprawdzić działanie kierunkowskazów, świateł, stan hamulców, a więc wszystko to, co jest w stanie samodzielnie ocenić. Istotne jest również wyposażenie samochodu, dlatego warto skontrolować, czy pojazd zaopatrzony jest w apteczkę, gaśnicę, kamizelki odblaskowe, koło zapasowe czy trójkąt ostrzegawczy. Choć są to oczywiste informacje, niestety wielu kierowców zapomina o tych detalach i nie zajmuje się takimi kontrolami przed wyruszeniem w podróż służbową.

Czy tylko bezpieczeństwo?

Zasady BHP mówią o bezpieczeństwie oraz higienie pracy, dlatego warto powiedzieć również kilka słów w tej drugiej kwestii. Wszyscy pamiętają o polisie – kupują ubezpieczenie OC na raty lub jednorazowe, zapinają pasy podczas jazdy i starają się przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Jednak wiele osób zapomina, że obowiązkiem jest także pilnowanie porządku, sprzątanie samochodu służbowego. Wizyta w myjni, odkurzenie tapicerki, zabranie swoich śmieci – to proste i ważne zasady. Należy zdać sobie sprawę z tego, że samochód służbowy jest wizytówką firmy i o niej świadczy. 

Zobacz także:  Społeczna inspekcja pracy – jaki jest zakres obowiązków i kto wchodzi w jej skład?

Mając oddany do dyspozycji samochód służbowy należy przeprowadzać niezbędne kontrole i serwisowanie. Auto firmowe musi być w dobrym stanie, sprawne i zadbane. Poza dbaniem o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu należy dbać o wygląd i sprawność samochodu.

Regularne szkolenie jako zarządzanie ryzykiem

Bezpieczeństwo na drodze to temat rzeka, można by mówić o nim godzinami. W firmach, w których narzędziem pracy są samochody służbowe, warto przeprowadzać cykliczne szkolenia pracowników. Konieczna jest bowiem analiza wszelkich potencjalnych zagrożeń oraz przedstawienie sposobów radzenia sobie z nimi. Dobrze jest określić wszystkie obszary stanowiące możliwe niebezpieczeństwo i uczulić na nie kierowców. Edukowanie pracowników to pierwszy krok do poprawy bezpieczeństwa. Każda osoba prowadząca samochód służbowy musi pamiętać o zdrowym rozsądku, którego nie zastąpi nawet najbardziej bezpieczne auto.

Samochody służbowe to codzienność. Pracodawcy mają trudne zadanie – muszą przekonać kierowców do bezpiecznego i odpowiedzialnego podróżowania. Obie strony powinny sobie zdać sprawę, że wypadek z udziałem auta służbowego niesie ze sobą szereg konsekwencji. Nieodpowiedzialność kierowcy czy pracodawcy wiąże się ze startami materialnymi, a w najgorszym razie może prowadzić do śmierci pracownika czy innych uczestników wypadku. 

Przepisy BHP odgrywają istotną rolę, dlatego nie należy ich bagatelizować. Przestrzeganie ustalonych zasad z całą pewnością wpływa na bezpieczeństwo pracowników, pracodawcy, a także osób trzecich. 

Artykuł sponsorowany

Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zasady BHP na hali produkcyjnej

Jakie są zasady BHP na hali produkcyjnej?

Następny artykuł
l4 wypadek praca

Wypadek przy pracy-jakie zwolnienie lekarskie obowiązuje?

Zobacz też