Zagrożenia fizyczne – uciążliwe i szkodliwe czynniki w środowisku pracy

Zagrożenia fizyczne stanowią jedną z największych grup czynników szkodliwych i uciążliwych dla pracownika. Mogą oddziaływać na niego w rozmaity sposób w czasie wykonywania zadań. Rolą pracodawcy jest ograniczenie ich uciążliwości na danym stanowisku pracy.
zagrożenie fizyczne

Zagrożenia fizyczne w środowisku pracy występują niemal na każdym stanowisku. Mogą one oddziaływać na różne sfery człowieka w niejednakowym stopniu. Także urazy i dolegliwości powstałe w ich wyniku nie zawsze pojawiają się natychmiast. Jak rozpoznać zagrożenia fizyczne i w jaki sposób można im zapobiegać? 

Zagrożenia fizyczne – charakterystyka 

Trudno znaleźć stanowisko pracy, gdzie wykonywanie zadań w żaden sposób nie wpływa szkodliwie na zdrowie pracownika. Jedną z popularnych grup, które można spotkać niemal w każdym zakładzie, są zagrożenia fizyczne. Charakteryzują się tym, że ich źródłem są maszyny, urządzenia, a także charakterystyka stanowiska pracy. Nie muszą bezpośrednio spowodować urazu, jak zagrożenia mechaniczne. Nie powodują ich też związki chemiczne czy mikroorganizmy, jak w przypadku innych popularnych zagrożeń. Często takie zagrożenia fizyczne mogą występować w pracy na gospodarstwie rolnym. Więcej o pracy na gospodarstwie dowiesz się z bloga internetowego Agropedia.pl

Zagrożenia fizyczne najczęściej klasyfikowane są do grupy czynników uciążliwych i szkodliwych. Te pierwsze wpływają na pogorszenie jakości pracy i zachowań psychofizycznych, jednak nie powodują bezpośredniego zagrożenia. Czynniki szkodliwe mogą doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu i schorzeń wymagających leczenia. 

Zagrożenia fizyczne – rodzaje 

Istnieje wiele źródeł zagrożenia fizycznego i wiele z nich można znaleźć w bezpośrednim otoczeniu każdego stanowiska pracy. Najważniejsze związane są z następującymi strefami:

  • ruch – zagrożenie wynikające z poruszających się pojazdów, maszyn, a także ich części. Można tu wskazać nawet na nieprawidłowe ruchy wykonywane przez pracownika przy dźwiganiu, siedzeniu i obsłudze maszyn;
  • powietrze – niewłaściwa temperatura, wilgotność, a także zapylenie i skład;
  • światło – nieodpowiednio dobrane do potrzeb stanowiska jasnością, kolorem i kierunkiem padania strumienia, a nawet częstotliwością pulsowania;
  • inne czynniki – nieodpowiednie ciśnienie, hałas, prąd elektryczny, zagrożenie spadającymi przedmiotami, tąpnięcia, praca na wysokości, czy nawet nieważkość.
Zobacz także:  Zagrożenie biologiczne – szkodliwe czynniki w miejscu pracy

Jak zapobiegać zagrożeniom fizycznym?  

Najlepszym sposobem na zapobieganie zagrożeniom fizycznym jest wyeliminowanie szkodliwego czynnika. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego po przeprowadzeniu badania środowiska pracy należy przedsięwziąć środki poprawiające bezpieczeństwo. 

Dobrym i rozsądnym krokiem jest skierowanie w miejsce zagrożenie najmniejszej możliwej liczby pracowników, a także automatyzacja. Całą przestrzeń należy też oznakować odpowiednimi tablicami. Pracownicy powinni być wyposażeni w odpowiednie środki ochrony bezpośredniej, a także zostać przeszkoleni w kierunku niebezpiecznych zjawisk. 

Z reguły niewiele potrzeba do tego, żeby wyeliminować zagrożenia fizyczne ze stanowiska pracy. Dlatego warto przeprowadzać regularnie badania środowiskowe i konsultować możliwe rozwiązania z inspektorami BHP, a także samymi pracownikami.

Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wypadek w drodze do pracy

Wypadek w drodze do pracy i z pracy – kiedy pracownik jest chroniony poza zakładem?

Następny artykuł
zagrożenia mechaniczne

Zagrożenia mechaniczne występujące w środowisku pracy 

Zobacz też